Jaki wentylator na upały?

Jaki wentylator na upały?

W gorące dni najchętniej wskoczylibyśmy do wody w basenie albo zaszyli się w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jeśli niestety żadna z tych opcji nie wchodzi w grę, możemy kupić wiatrak, który zapewni nam powiew chłodnego powietrza. Jaki wentylator na upały sprawdzi się najlepiej?

Jakie są rodzaje wentylatorów?

Aby wybrać najlepszy wentylator na upały, najpierw powinniśmy sprawdzić, jakie modele dostępne na rynku. Wiatraki kojarzą nam się zazwyczaj z obręczami, w których znajdują się śmigła, ale okazuje się, że można również znaleźć modele o zupełnie innej konstrukcji.

Wentylator stojący – popularny wiatrak o dużej mocy

To najpopularniejszy i najczęściej wybierany model wiatraka domowego. Sama nazwa wskazuje, że wentylator stojący ustawia się na podłodze w pobliżu gniazdka. Taki wentylator ma śmigła o dużej średnicy, które zamknięte są w metalowej lub plastikowej obudowie. Całość przymocowana jest do podłużnej nóżki, której wysokość zazwyczaj można regulować. Tego typu wentylatory domowe polecane są szczególnie do większych pomieszczeń.

Wentylator biurkowy – kompaktowy, ale skuteczny

To bardziej kompaktowa wersja wentylatora stojącego. Wiatrak biurkowy od swojego większego poprzednika różni się przede wszystkim mniejszą średnicą śmigieł i krótszą nóżką. Dzięki temu z powodzeniem można go ustawić na biurku, stole czy blacie. Wentylator biurkowy może być zasilany nie tylko z gniazdka elektrycznego, lecz także z portu USB, a także ze wbudowanego akumulatora.

Wentylator podłogowy – solidny i wydajny

W ten sposób określany jest cyrkulator powietrza. Jego zadaniem jest wprawianie w ruch powietrza tak, aby wyrównać temperaturę w pomieszczeniu. Z tego względu cyrkulator sprawdzi się nie tylko w lecie, ale również w zimie, rozprowadzając ciepło z grzejników po całym wnętrzu. Cyrkulator ma tylko podstawę, dzięki której stabilnie można go ustawić na podłodze. Różni się od tradycyjnych wentylatorów tym, że zazwyczaj oferuje większą moc i ma wytrzymalszą, metalową konstrukcję.

Wentylator kolumnowy – jest estetyczny i zajmuje niewiele miejsca

To kolejny wentylator na upały, który zda egzamin w każdym domu. Od tradycyjnych wentylatorów różni się przede wszystkim konstrukcją. Z wyglądu bardziej przypomina głośnik kolumnowy niż stojący wiatrak. W jaki sposób działa? W jego obudowie znajduje się kilkanaście par śmigiełek, zwanych potocznie motylkami, które wprawiają w ruch cząsteczki powietrza. Wentylator kolumnowy cechuje się dobrą wydajnością i eleganckim wyglądem.

Wentylator bezłopatkowy (bezśmigłowy) – nowoczesny, bezpieczny i elegancki

To najnowocześniejsze urządzenie na rynku. Wentylator bezśmigłowy został zaprojektowany przez Jamesa Dysona, słynnego wynalazcę i założyciela firmy Dyson, która produkuje odkurzacze bezprzewodowe. Jak sama nazwa wskazuje, wentylator bezśmigłowy, nie ma śmigieł, które obracałyby się po włączeniu do prądu. Taki wiatrak ma postać obręczy, przez którą wypuszczane jest schłodzone powietrze.

Wentylator sufitowy – nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu

Ten model zbudowany jest z łopatek, ale nie są one zamknięte w plastikowej lub metalowej obudowie. Ze względu na to, montuje się go do sufitu. Takie rozwiązanie jest bezpieczne dla dzieci, a także dla zwierząt.

Wentylator ścienny – idealny do łazienki

To klasyczny rodzaj wentylatora o innym sposobie montażu. Można go bez problemu przymocować do ściany. Jeśli mamy ograniczone miejsce w domu, taki wentylator na upały z powodzeniem zda egzamin.

Jaki wentylator na upały będzie najlepszy?

Każdy z wymienionych wentylatorów dobrze spełnia swoje zadanie, czyli wprawi w ruch powietrze, zapewniając nam przyjemny podmuch wiatru w czasie upałów. Jednak ze względu na różnice w wielkości, budowie i sposobie pracy, niektóre z wentylatorów lepiej sprawdzą się w konkretnych zastosowaniach.

  • Jeśli zależy nam na dużej wydajności pracy, dobrym rozwiązaniem będzie cyrkulator podłogowy.
  • W przypadku gdy potrzebujemy wiatraka, który zapewni nam chłód podczas pracy przy komputerze czy grania w gry, zdecydowanie najlepiej sprawdzi się kompaktowy wentylator biurkowy.
  • W domu, w którym są małe dzieci lub zwierzęta, dobrze jest postawić na wentylator kolumnowy lub wentylator bezłopatkowy, ponieważ są one najbezpieczniejsze w działaniu.
  • Do zastosowań przemysłowych, np. w magazynie czy nawet w oborze, najlepiej sprawdzi się wentylator sufitowy.
  • Do łazienki, w której panuje ograniczona przestrzeń, wydaje się, że najlepszym wyborem będzie wentylator ścienny.
  • Jeżeli natomiast zależy nam na tym, aby wentylator na upały ustawić w salonie, najlepiej wybrać model bezłopatkowy. Jest on nie tylko wydajny, ale przede wszystkim niezwykle atrakcyjny pod względem wizualnym, dzięki czemu stanie się dodatkową ozdobą pomieszczenia.

Jak widać to, jaki wybierzemy wentylator na upały, będzie w dużej mierze uzależnione od zastosowań i naszych potrzeb, a także od budżetu, gdyż najnowocześniejsze wentylatory mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

1 thoughts on “Jaki wentylator na upały?

  1. Wentylator biurkowy jest fajny w nocy, bo nie generuje tyle hałasu i można spać spokojnie.

Comments are closed.