Co o dźwigach wiedzieć trzeba?

Co o dźwigach wiedzieć trzeba?

Dźwigi osobowe, towarowe to urządzenia, które potocznie nazywa się windami. To one dedykowane są do przemieszczania się w pionie w specjalnie do tego przystosowanych kabinach. Zwykle służą one do transportu osób i towarów na znacznych wysokościach. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tego typu urządzeniach? Oto lista najważniejszych informacji.

Rodzaj dostępnych dźwigów

Można dokonać różnorodnej klasyfikacji dźwigów:

  • ze względu na typ napędu dźwigu – do wyboru są windy z napędem elektrycznym i hydraulicznym,
  • ze względu na konstrukcję szybu dźwigowego – na rynku można spotkać windy z maszynownią, bez maszynowni lub z szybem otwartym, który nazywany jest również panoramicznym,
  • ze względu na budowę mechanizmu napędowego dźwigu – do wyboru są windy z reduktorem lub bez reduktora,
  • ze względu na sposób sterowania dźwigiem – windy sterowane wewnętrznie, zewnętrznie, przestawne, zbiorcze, grupowe i dyspozycyjne.

To tylko jeden z najczęściej stosowanych podziałów. Warto bowiem wiedzieć, że dostępne windy można podzielić m.in. ze względu na konstrukcję.

Jakie parametry trzeba wziąć pod uwagę?

Każdy dźwig osobowy lub towarowy, powinien zostać dopasowany zgodnie z indywidualnymi potrzebami inwestora. Trzeba jednak wiedzieć, że na podjęcie finalnej decyzji wpływ mają dedykowane parametry. Mowa tutaj o:

  • udźwigu, który oznaczany jest przy pomocy cyfry i symbolu kg – to ta wartość, która informuje o tym z jak dużym obciążeniem winda może mieć do czynienia,
  • wysokości podnoszenia, oznaczonej w metrach – to ta odległość, którą winda jest w stanie pokonać podczas podróży od najniższego do najwyższego pułapu,
  • rodzaju napędu – który był omówiony wyżej,
  • prędkości jazdy, która wyrażana jest w m/s – jest to nominalna maksymalna prędkość jazdy kabiny/platformy,
  • efektywności energetycznej – wartość informująca o tym, ile winda zużywa energii elektrycznej podczas pracy, jak również będąc w fazie czuwania.

Lift Service – komponenty do dźwigów

Jeżeli ktoś planuje zamówić windę, jak również wykonać jej montaż, może zgłosić się do Lift Service, której ofertę można znaleźć na http://www.komponentylift.pl/produkty/dzwigi-osobowe. Jest to firma, która posiada ma doświadczenie w branży, zapewniając ogrom możliwości. W ich ofercie znaleźć można m.in. windy osobowe, jakie sprawdzają się w małych, jak również wysokich budynkach. Posiadają oni również windy, jakie dedykowane są dla osób niepełnosprawnych. Warto również poznać ich dźwigi, jakie dedykowane są dla lokali gastronomicznych, szpitali itd.